Parkety jsou velice frekventovanou podlahovou krytinou. Najdeme je jako perspektivní volbu v novostavbách, ale ještě častěji se majitelé starších bytů a domů pouští do obnovování původních parketových podlah. Důvodů lze najít hned několik, přičemž na prvním místě stojí finanční stránka. I staré a špinavé parkety se za příznivou cenu mohou proměnit v krásnou podlahu. Jak probíhá renovace parket? Jak často je nutná a jaké další detaily můžeme na parketách poopravit a jak?

Renovace parketové podlahy – téma, se kterým se setkáváme poměrně často. Záleží především na tom, v jakém stavu podlaha je a jakým způsobem o ní pečujeme. Častější renovaci vyžadují namáhané parketové podlahy například v kancelářích nebo jiných komerčních prostorách. Zde může renovace probíhat dokonce už po pěti letech. Při běžné údržbě doporučovanými prostředky, které nemají vliv na vymývání laku nebo vosku, se podlaha renovuje cca každých 15 až 20 let.

Jak renovace parket probíhá?

Parkety lze renovovat mnohokrát a to i parkety staré až 150 let. Každá renovace si vezme pouhý milimetr dřeva. Začíná se broušením, které má několik stupňů: od nejhrubšího až po nejjemnější. Broušení se provádí speciálním strojem, který zároveň odsává i nejdrobnější prach. Tento způsob práce nezanechává téměř žádný nepořádek, který si s renovací podlah mnozí nerozlučně spojují díky zkušenostem se zastaralou technologií. Jak dlouho renovace trvá, respektive jak velkou plochu lze zrenovovat za 1 den? Přibližně 25 m2.

Mnozí se do broušení parket pouští sami, třeba s pomocí zapůjčených brusek. Takový postup může přinášet mnohá rizika. První spočívá v nižším výkonu těchto strojů, které bez použití speciálního vysavače zanechávají nepořádek. Dalším úskalím bývá neznalost pravidel broušení parket, takže dochází k broušení několika směry a k nedbalému upravování okrajů.

Co parkety ničí?

Parkety ničí běžné používání, škrábance, nožičky nábytku pohybující se po jejich povrchové úpravě a podobně. Mnohé případy můžeme vyřešit preventivně – například použít plastovou podložku pod židli s kolečky …

Tipy pro krásnou parketovou podlahu

K nejoblíbenějším patří klasické dubové parkety nebo exotická dřeva. Využít můžeme mnohé možnosti skládání vzorů parket. Od klasického stromečku po oblíbené pásy a čtverce. O tento přírodní materiál se musíme pečlivě starat. Na druhou stranu však nabízí univerzální řešení, vhodné i pro alergiky.